بیرون رفتن میزبان برنامه فروردین سجاد مردانی

بیرون رفتن: میزبان برنامه فروردین سجاد مردانی برنامه خندوانه

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی انتشار تصویر سیدمحمد خاتمی در نشریات دانشجویی منع قانونی ندارد / صادقی

نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران تاکید کرد: بسیاری از نشریات تنها به علت نام بردن از خاتمی بسته شدند ما گفتیم نهادهای خارج دانشگاه حق دخالت ندارند، ثانیا

انتشار تصویر سیدمحمد خاتمی در نشریات دانشجویی منع قانونی ندارد / صادقی

صادقی : انتشار تصویر سیدمحمد خاتمی در نشریات دانشجویی منع قانونی ندارد

عبارات مهم : قانون

نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران تاکید کرد: بسیاری از نشریات تنها به علت نام بردن از خاتمی بسته شدند ما گفتیم نهادهای خارج دانشگاه حق دخالت ندارند، ثانیا محتوایی که روی آن دست گذاشتند محتوای قانونی ندارد و انتشار تصویر هیچ کسی منع قانونی ندارد چه برسد به سید بزرگوار ما که رییس جمهور کشور هم بوده است.

به گزارش ایلنا، محمود صادقی نماینده مجلس در نشست خبری مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس با نمایندگان نشریات دانشجویی کشور که در محل باغ نگارستان دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران برگزار شد، ضمن تبریک عید مبعث در مورد علت تاخیرش گفت: من باید با یکی از فعالان دانشجویی که در بند است مکاتبه ای می کردم که به همین علت تاخیر داشتم.

انتشار تصویر سیدمحمد خاتمی در نشریات دانشجویی منع قانونی ندارد / صادقی

او درخصوص عدم حضور زاهدی رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت: وی باید جهت پیگیری به پرسشها دانشگاه ها به گیلان سفر می کرد و به بنده ماموریت دادند که نظر کمیسیون را مطرح کنم.

صادقی گفت: مطبوعات به عنوان رکن چهارم دموکراسی نقش تعیین کننده ای دارند در نظام که با مردم سالاری اداره می شود این به عنوان یک قوه تلقی می شود و قوه چهارم بعد از مجریه و مقننه و قضاییه است.

نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران تاکید کرد: بسیاری از نشریات تنها به علت نام بردن از خاتمی بسته شدند ما گفتیم نهادهای خارج دانشگاه حق دخالت ندارند، ثانیا

نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران یادشاور شد: عمده نقش مطبوعات نقش نظارتی هست. مطبوعات یکی از ابزارهای مهم نظارتی است و جهت تبادل اطلاعات و تضارب افکار و اندیشه ها و در اختیار گذاشتن آخرین دستاورد های بین المللی در همه حوزه ها مهم هست. در اصل ۲۴ قانون اساسی گفته شده است نشریات در بیان مطالب آزاداند مگر اینکه مخل مبانی اسلام با حقوق عمومی باشند تفسیر آن را قانون مشخص می کند که در عمل قانون مطبوعات رعایت شده است است یا خیر بنابراین مهم را قانون گذار در قانون اساسی مقرر کرده و آن آزادی بیان مطالب است.

صادقی با اشاره به اینکه ما در حقوق یک سری پرسشها پایه ای و مبنایی داریم، گفت: گاهی ما گرفتاری که در مورد اصول و استثناها داریم این است که استثناها تبدیل به اصل می شوند. شاید به علت مصلحت اندیشی ها یا حتی خیراندیشی هایی این کار صورت می گیرد ولی نمی دانند این چه ضربه ای به اصول می زند و چه نقش مخربی در جامعه دارد. از نگاه اسلامی به تعبیر شهید مطهری مطبوعات در دوره کنونی یکی از ابزارهای مهم تحقق اصل امر به معروف و نهی از منکر هستند.

او ادامه داد: مورد نیاز نیست امربه معروف و نهی از منکر سازمانی داشته باشد. اول انقلاب می گفتند باید وزارت امر به معروف داشته باشیم ولی این باید در همه نهادها جاری باشد و یکی از این نهادها مطبوعات هست. اگر هرگونه محدودیتی جهت مطبوعات درست کنیم، مانع تحقق اصل امر به معروف هست. نشریات دانشجویی هم از لحاظ حقوقی زیر نظر نظام هستند.

انتشار تصویر سیدمحمد خاتمی در نشریات دانشجویی منع قانونی ندارد / صادقی

عضو فراکسیون امید با بیان اینکه نشریات دانشجویی تابع مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند، گفت: از لحاظ ساختار پیگیری به تخلفات کمیته پیگیری به نشریات دانشجویی در این زمینه مکلف است.

فلسفه این مساله هم این بوده که نخواسته آن ها را درگیر نظام های قضایی خارج دانشگاه کند و این احترام به حریم دانشگاه است همان طور که به تخلفات دانشجویی در کمیته انضباطی پیگیری می شود، در عمل می بینیم که نهادهای بیرون دانشگاه به حریم دانشگاه ورود می کنند و همچنین با وجود کمیته های ناظر بر نشریات دانشجویی این نهاد های بیرونی دخالت می کنند.

نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران تاکید کرد: بسیاری از نشریات تنها به علت نام بردن از خاتمی بسته شدند ما گفتیم نهادهای خارج دانشگاه حق دخالت ندارند، ثانیا

او خاطرنشان کرد: این به ضرر نظام است و نوعی درگیری و تداخل و اخلال در نظام ایجاد می کند، خدا کند خود مسئولان التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی داشته باشند تا به تبع آنها مردم هم التزام داشته باشند. ما موظف هستیم صدای شما باشیم و به نمایندگی از شما هم از بعد قانون گذاری هم نظارتی ایفای نقش کنیم.

صادقی یادآور شد: کمیسیون آموزش را من به این علت گزینش کردم که پیگیر خواسته ها و مطالبات دانشجویان باشم. به طور خاص مواردی را ما پیگیری کردیم. با پیگیری دوستان جلساتی در هیات رییسه مجلس داشتیم. به طور موردی موارد را پیگیری کردم ولی توصیه می کنم شما به یک قشر خاصی از نمایندگان مراجعه نکنید هر نماینده صرف نظر از گرایش سیاسی اش مسئول پیگیری مطالبات شما است.

انتشار تصویر سیدمحمد خاتمی در نشریات دانشجویی منع قانونی ندارد / صادقی

من قول دادم زمینه حضور دانشجویان در خود کمیسیون را فراهم کنم چون طرف برابر دائم در خود کمیسیون شکایت می کند در مورد نشریاتی که مخل نظام هستند جهت همین طرف ما هم باید مطالباتش را مطرح کند.

او افزود: ما گفتیم بسیاری از نشریات تنها به علت نام بردن از خاتمی بسته شدند ما گفتیم نهادهای خارج دانشگاه حق دخالت ندارند، ثانیا محتوایی که روی آن دست گذاشتند محتوای قانونی ندارد و انتشار تصویر هیچ کسی منع قانونی ندارد چه برسد به سید بزرگوار ما که رییس جمهور کشور هم بوده هست. هفته گذشته جلسه دیگری برگزار شد راجع به لغو صحبت آقای مطهری و معلوم شد وزیر دادگستری کار خاصی نکرده است.

صادقی گفت: ما از آقای پورمحمدی پرسیدیم آیا به شما به عنوان وزیر بحث منع التصویری ابلاغ شده است هست، ایشان پاسخی نداشت و معلوم شد چنین چیزی نبوده هست. قرار شد این مساله در صحن مطرح شود آقای زاهدی هم گفت از قول من بگویید ما در چارچوب قانون حامی شما هستیم اگر خط قرمزها را رعایت کنید به او گفتم خط قرمز چیست به این نتیجه رسیدیم که قانون اساسی است خط قرمز تعریف نشده غیرشفاف نمی تواند مبنای برقراری نظم باشد. آقای زاهدی گفت بگویید ما صرف نظر از گرایش های سیاسی از شما حمایت می کنیم.

صادقی با تاکید بر اینکه همه باید تابع قانون باشند، گفت: کسی که خود را جهت عرصه پرخطر آماده می کند باید تبعات آن را بپذیرد من کار نمایندگی مجلس را هم جهت خودم همین طور تعریف کردم. شاید ما به عنوان نماینده نتوانیم مداخله ای در محتوای پرونده ها داشته باشیم. در بحث تشکل های دانشجویی و اتحادیه ها علیرغم زحمت های معاونت فرهنگی وزارت علوم، قاطعیت مورد نیاز در وزارت علوم دیده نمی شود و به طبع آن دانشگاه ها هم خوب عمل نمی کنند.

در بخش پرسش و پاسخ یکی از دانشجوها با استناد به منشور حقوق شهروندی پرسید علت اینکه نهادهای خارج از دانشگاه به تخلفات دانشگاه ها پیگیری می کنند، چیست که صادقی در پاسخ گفت: منشور حقوق شهروندی زیاد جهت گفتمان سازی است حتی یکی از اعضای شورای نگهبان گفت رییس جمهور حق ابلاغ آن را نداشته هست. این منشور از نگاه حقوقی صرف به عنوان یک سند قانونی به تصویب نرسیده ولی خیلی از مواد آن در قوانین موجود هست.

او ادامه داد : من اعتقاد هستم یکی از نقدهای ما به دولت در بحث پیگیری حقوق شهروندی هست. رقبا می گویند با انشا نوشتن کار پیش نمی رود ما هم میگوییم باید این حقوق پیگیری موثر شود. من تا الان هیچ گزارشی از معاونت حقوق شهروندی ندیده ام. دولت روحانی در پیگیری بحث حقوق شهروندی جدیتی نداشته است.

نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: پرسش مهم ما از وزیر دادگستری هم در مورد همین دخالت نهادهای خارج از دانشگاه در امر پیگیری به تخلفات دانشجویی بوده هست. حق آزادی نشریات هم در قانون آمده هست. مواد حقوق شهروندی به نوعی از طریق قانون گارانتی اجرایی دارد متاسفانه قوانینی که مربوط به پیاده ها و پابرهنه ها است گارانتی اجرایی نیرومند دارد ولی هنگامی که مربوط به سواره ها می شود گارانتی اجرایی ضعیف می شود.

صادقی گفت : کاری که من تلاش می کنم در مجلس انجام دهم این است که اموری که غیرقابل پرسش بود را قابل پرسش کنم. ما قبلا به مشکل با قوه رابطه داشتیم ولی اخیرا رییس قوه مشاور عالی در امور مجلس تعیین کرده است و تعامل خوبی برقرار شده است است من هیچ نهاد مقدسی را از پرسش کردن مصون نمی دانم.

او با بیان اینکه ما راهی را در این ده ماهه شروع کردیم و امیدواریم طی ۳ سال آینده به نتایجی برسیم، گفت: علیرغم این محدودیت ها باید دولت آینده را به دست اهلش بسپاریم و به عقب برنگردیم و مسیر تغییرات اصلاحی را در کشور ادامه دهیم.

صادقی گفت: همین که امروز ما در این جلسه کنار هم هستیم و گفت وگو می کنیم یعنی عوض کردن ملموس، همین که مدیر تازه جایگزین فرد قبلی شده است هم خودش عوض کردن هست. نزدیک به ۸۰ تشکل تازه دانشجویی و همچنین نشریات تازه دانشجویی مجوز فعالیت گرفته اند که اتفاق خوشایندی هست. اینکه دولت و کارها او را ناکارآمد نشان دهند تا ملت ناامید شوند از تاکتیک های جنگ روانی رقیب است.

او افزود: از موضع مجلس ما هم این مواردی که مطرح شده است و می شود را پیگیری می کنیم. منتها در حال حاضر مجلس باید دقت کند که هم بر عملکرد دولت نظارت و پرسشها را پیگیری کند و هم نگذارد دولت تضعیف شود. حرکت در این مسیر واقعا سخت است ولی جهت دولت بعدی و انشاءالله که انتخابات به خوبی برگزار شود و امید استمرار پیدا کند هم گزینش کابینه و هم نظارت بر زیرمجموعه های آن را با قدرت و جدیت پیگیری می کنیم. گاهی بعضی مدیران به علت تجربیات زیاد دیگر احساس می کنند باید با احتیاط کار کنند و تحرک کمتری داشته باشند که انتقاداتی از این دست را به دنبال می آورد.

واژه های کلیدی: قانون | قانونی | دانشگاه | مطبوعات | قانون اساسی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs