بیرون رفتن میزبان برنامه فروردین سجاد مردانی

بیرون رفتن: میزبان برنامه فروردین سجاد مردانی برنامه خندوانه

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی «تصاویر انتشار یافته از نمایندگان را شوخی نگیرید»

یک استاد ارتباطات اعتقاد است که «هر از گاهی انتشار بعضی از تصویرهای به جامعه شوک وارد می‌کند؛ در صورتی که اگر مخاطب بداند این تصویر از کدام رسانه و با چه سیاست‌

«تصاویر انتشار یافته از نمایندگان را شوخی نگیرید»

«تصاویر انتشار یافته از نمایندگان را شوخی نگیرید»

عبارات مهم : تصویر

یک استاد ارتباطات اعتقاد است که «هر از گاهی انتشار بعضی از تصویرهای به جامعه شوک وارد می کند؛ در صورتی که اگر مخاطب بداند این تصویر از کدام رسانه و با چه سیاست هایی انتشار یافته هست، دیگر شوکه نمی شود. انتهای این جریان که الان همه خوشحالند، فلان نماینده گرفته شده، در واقع فقط به ضرر مردم است.»

در هفته های اخیر تصویر هایی از نمایندگان در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … دست به دست شد؛ بر روی آن نقد و تحلیل نوشته شد، کاریکاتور کشیدند و البته جدال های لفظی هم به وجود آمد. حواشی ایجاد شده است بعد از انتشار تصویر گلابی خوردن یکی از نمایندگان و البته تصویر هایی از سلفی گرفتن نمایندگان با موگرینی در مراسم تحلیف رییس جمهور، این پرسش را بار دیگر در ذهن بسیاری از اهالی رسانه ایجاد کرد که آیا اصولا انتشار چنین تصویر هایی از سوی رسانه ها اقدامی درست است؟ و آیا باید مرزی را جهت نزدیک شدن یک عکاس خبری به سوژه ی خود قائل شد؟

«تصاویر انتشار یافته از نمایندگان را شوخی نگیرید»

سیدمحمدرضا خوشرو ـ پژوهشگر و مدرس رسانه ـ در گفت وگویی با ایسنا با اشاره به حواشی اخیر، گفت: در پرسشها اینچنینی باید تعادل میان هر دو طرف ایجاد شود. بدیهی است افراد هنگامی که از خود فاصله می گیرند و وارد حریم عمومی می شوند، باید یکسری اصول را با توجه به هنجارهای جامعه رعایت کنند که بسته به شخصیت ها و موقعیت هایی که دارند، حجم این رعایت ها متفاوت می شود. هنگامی که فردی در جایگاه یک نماینده مجلس قرار می گیرد، طبیعتاً با حجمی از بایدها و نبایدها مواجه می شود. به طور کلی از آنجا که سلبریتی ها از افراد سیاسی گرفته تا بازیگران و ورزشکاران مورد توجه عموم مردم هستند، باید نسبت به سایرین زیاد مراعات کنند.

او ادامه داد: از سوی دیگر در اینکه رسانه ها باید در موقعیت های متفاوت حضور داشته باشند و از طریق تصویر و کلام اطلاع رسانی کنند، شکی نیست؛ ولی باید به این توصیه نیز توجه کرد که رسانه ها باید پایبند یک خط مشی رسانه ای باشند و اینکه اصلاً این قبیل از اخبار و تصویرهای باید منتشر شوند یا خیر. طبیعی است که رسانه ها باید به نمایندگی از مردم در صحن علنی مجلس حضور داشته باشند، ولی اینکه در صورتی که صحنه نامناسبی را دیدند و آن را ثبت و ضبط کردند، باید آن را منتشر کند یا نه، بحث دیگری هست. چراکه گاهی ممکن است انتشار بعضی تصویرهای و اخبار در امنیت عمومی و بعضاً امنیت ملی اخلال ایجاد کند و منجر به تشویش اذهان عمومی شود.

یک استاد ارتباطات اعتقاد است که «هر از گاهی انتشار بعضی از تصویرهای به جامعه شوک وارد می‌کند؛ در صورتی که اگر مخاطب بداند این تصویر از کدام رسانه و با چه سیاست‌

این استاد ارتباطات با بیان اینکه رسانه ها باید یک خط مشی عمومی و یک خط مشی مخصوص به خودشان را داشته باشند، افزود: بعضی پرسشها خط مشی کل رسانه ها محسوب می شود که باید به آنها پایبند باشند. ولی ممکن است بعضی رسانه ها نگاهی انتقادی یا حمایتی نسبت به ارگان یا سازمانی داشته باشند یا جهت بازتاب جریانی رویکرد مخصوص به خودشان را داشته باشند، که این عنوان به خط مشی های خود رسانه ها بازمی گردد. به عنوان مثال شاید رسانه ای برند این باشد که تمام حرکات نمایندگان مجلس را رصد کند، نمایندگان باید حواسشان جمع باشد که یک سری هنجارها را در صحن مجلس رعایت کنند چون فلان رسانه ما را رصد می کند، ولی این عنوان اصلاً به این معنی نیست که آن رسانه نمی خواهد کارهای خوب مجلس و نمایندگان را هم منعکس کند. این عنوان در بعضی از رسانه های اصولگرای منتقد دولت نیز وجود دارد؛ بعضی از این رسانه ها اخباری مربوط به پسر فلان وزیر را منتشر می کنند.

خوشرو با بیان اینکه «متاسفانه ما در اخلاق حرفه ای رسانه ای فرهنگ اعلام خط مشی را نداریم»، یادآور شد: در شرایطی که اغلب تعامل میان نهاد و رسانه ها چندان خوب نیست، هر از گاهی انتشار بعضی از تصویرهای به جامعه شوک وارد می کند؛ در صورتی که اگر مخاطب بداند این تصویر از کدام رسانه و با چه سیاست هایی انتشار یافته هست، دیگر شوکه نمی شود. انتهای این جریان که الان همه خوشحالند مچ فلان نماینده گرفته شده، در واقع فقط به ضرر مردم هست. الان باقی سال هایی که این نماینده می خواهد خدمت کند، جور دیگری ادامه می دهد چون دیگر امید به کسب رای ندارد و در نهایت دود این افشاگری ها در چشم مردم می رود.

واژه های کلیدی: تصویر | انتشار | رسانه ای | رسانه ها | اهالی رسانه | نماینده مجلس | نمایندگان مجلس | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs