بیرون رفتن میزبان برنامه فروردین سجاد مردانی

بیرون رفتن: میزبان برنامه فروردین سجاد مردانی برنامه خندوانه

گت بلاگز اخبار اجتماعی بررسی میزان اعتیاد میان دانشجویان ، گل، وید، اسید و حشیش موجود است

روی نیمکت های وسط حیاط، کمی پایین تر از کافه دانشکده علوم اجتماعی نشسته ایم، پیراهن چهارخانه آبی بر تن دارد و شلوار جین تیره رنگ و رو رفته ای هم به پا کرده. دس

بررسی میزان اعتیاد میان دانشجویان ، گل، وید، اسید و حشیش موجود است

گل، وید، اسید و حشیش موجود است/ بررسی میزان اعتیاد میان دانشجویان

عبارات مهم : ایران

بررسی میزان اعتیاد میان دانشجویان ، گل، وید، اسید و حشیش موجود است

روی نیمکت های وسط حیاط، کمی پایین تر از کافه دانشکده علوم اجتماعی نشسته ایم، پیراهن چهارخانه آبی بر تن دارد و شلوار جین تیره رنگ و رو رفته ای هم به پا کرده. دست هایش را تا منتهی الیه نیمکت کشانده و موهای بی نظمش بر صورتش ریخته، از پسرهای درجه یک و بااستعداد پژوهشگری است.

اینجا احسان صدایش می کنیم، احسان میان دخترهای دانشکده هم کم طرفدار ندارد، همین بی خیالی و به هم ریختگی را دوست دارند، آنها به حساب بی آلایش بودن و انتلگتوئل بودنش می گذارند، ولی خودش حوصله ندارد… وزن کم کردن ها، بی حالی ها و ضعف کردن هایش به خاطر بی تفاوتی نسبت به زندگی نیست، احسان، دانشجوی خرم آبادی که فرزند ها روی ذهن خلاق و ایده های بکرش حساب زیادی باز می کنند، حالا یک سال است که معتاد است.

روی نیمکت های وسط حیاط، کمی پایین تر از کافه دانشکده علوم اجتماعی نشسته ایم، پیراهن چهارخانه آبی بر تن دارد و شلوار جین تیره رنگ و رو رفته ای هم به پا کرده. دس

او می گوید: «اولش توی دانشگاه از گل شروع می شه. مخصوصا اگر خوابگاهی باشی. چون گل تقریبا حداقل یکی در میون تو هر اتاقی نیست. اولش هم می گن مغز رو باز می کنه، یه خورده هم افه روشنفکری ورت می داره. ولی مغز رو واقعا می پکونه، من ولی دوست داشتم و دارم، اصلا این حسش حالم رو خوب می کنه. شبای اول با یه کام و دو کام شروع می شد، همون قد که فاز خنده برداریم، دلتنگی خانواده یادمون بره، البته هر لحظه هم فاز خنده نمی داد، یه وقتایی می زدیم زیر گریه، ولی فاز خنده ش بهتره، و البته بیشتر. البته فقط هم گل نبود، گل مث سیگار می مونه، همه دارن، اگر خیلی باکلاس و پولدار باشند تو سیگارپیچ می کشن، ولی اگر فرزند معمولی باشند از همین بهمن کوچیکا رو خالی می کنن و توش گل می ریزن».

از احسان می پرسم گل از کجا پیدا می کنند و او می گوید: «می تونم به لحظه برات یه گونی همین جا خالی کنم. یعنی اصلا حتی نمی تونی تصورش رو هم بکنی که دوروبر دانشگاه چند تا ساقی ریخته، اونم واسه گل که دیگه فرزند بازیه».

گل معتاد نمی کند

اعتیاد احسان ولی به گل ختم نمی شود، شیشه کشیدن از شب هایی شروع شد که با فرزند ها قرار گذاشتند حسابی درس بخوانند، احسان می گوید: «اول یاشار گفت شیشه كه بکشیم تا صبح خوابمون نمی بره که هیچ، تا دو روز بعدش هم می تونیم مثل بنز کار کنیم، یکی از دوستام هم می گفت دخترا واسه تناسب اندام شیشه می زنن. من دفعه اول مثل سگ ترسیده بودم، ولی فازش عجیب بود. هی می گفتن بی جنبه نباشی، نه گل معتادت می کنه نه شیشه. گل رو راست می گفتن ولی شیشه تفاوت می کنه، بعد تو به شیشه که معتاد باشی درد دوا نمی گیری، وقت خماری، مغزت فنا می شه، خورده می شه، نمی تونی بفهمی چی می گم…».

بررسی میزان اعتیاد میان دانشجویان ، گل، وید، اسید و حشیش موجود است

تصور اینکه با یک بار و دو بار کشیدن تفریحی که کسی معتاد نمی شود، بین دانشجویان هم کم وجود ندارد، همین باعث می شود روزبه روز به آدم هایی که تنها جهت اینکه نشان بدهند چقدر شاخ هستند و همین شاخ بودن معتادشان می کند، اضافه می شود.

همچنین بی برنامگی های متصدیان این حوزه در سال های گذشته جهت کم کردن این معضل باعث شده است بعضی جوانان با ورود به محیط های تازه دانشگاهی دچار انواع چالش ها و بحران ها شوند و با گزینش مواد مصرفی به ظاهر جذاب، راه نابودی خود را در پیش بگیرند.

روی نیمکت های وسط حیاط، کمی پایین تر از کافه دانشکده علوم اجتماعی نشسته ایم، پیراهن چهارخانه آبی بر تن دارد و شلوار جین تیره رنگ و رو رفته ای هم به پا کرده. دس

براساس آمار های موجود درحال حاضر بالغ بر یک میلیون و ٢٠٠ هزار معتاد در کشور عزیزمان ایران وجود دارد. براساس یک برآورد تخمینی، هر معتاد بالغ بر یک میلیون تومان هزینه اجتماعی همراه خود دارد. از همان زمانی هم که در زمینه اعتیاد دانشجویان بین مسئولان احساس خطر ایجاد شد، در تلاش بودند که جلوی این سیر صعودی گرفته شود، به عنوان مثال از سال ١٣٨١ تا ١٣٨٩ از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور اعتباری بالغ بر دو میلیارد و ٢٠٠ میلیون تومان به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به منظور انجام برنامه های پیشگیری از اعتیاد مشمول بر اطلاع رسانی، آموزش مهارت های زندگی، ارائه خدمات مشاوره به دانشجویان و… تخصیص داده شده است یافته که فعالیت های مناسبی از سوی مسئولان ذی ربط انجام شده است ولی به علت محدودیت اعتبارات، قیمت سطح پوشش کافی نبوده است.

آمار دانشجویانی که یک بار یک نوع ماده مخدر را تجربه کرده اند، بسیار زیاد از تعداد معتادان حرفه ای در محیط های دانشگاهی هست. براساس تحقیقی که انجام شده است هست، بین ٢٠ تا ٣٠ درصد از دانشجویانی که به عنوان نمونه تحقیقی در نظر گرفته شده است بودند، اعتقاد داشتند تنها یک بار مصرف مواد مخدر اعتیادآور نیست و شیوع چنین برداشتی در میان دانشجویان تصوری خطرناک است.

بررسی میزان اعتیاد میان دانشجویان ، گل، وید، اسید و حشیش موجود است

اعتیاد در دانشگاه آزاد

کیا طاهری یکی از دانشجویانی است که در دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران جنوب درس خوانده و به واسطه ارتباطاتش اطلاعات زیادی از دانشجویان دانشگاه های حومه پایتخت کشور عزیزمان ایران دارد.

او راجع به اعتیاد در دانشگاه آزاد می گوید: «اعتیاد در دانشگاه های حومه پایتخت کشور عزیزمان ایران زیاد هست، مصرف حشیش بین فرزند ها خیلی بالاست. فرزند ها چیزهای عجیب وغریب مصرف می کنند؛ به عنوان نمونه من دیده ام اسید می زنند، یا اسم های خیلی غریبه ای که در خاطرم نیست. من فرزند هایی را در دانشگاه می شناسم که در قالب گروه های موسیقی یا رادیوی زیرزمینی فعالیت می کنند، ولی در ساعت هایي خیلی مواد مصرف می کنند و یک شبکه غیررسمی مصرف و توزیع مواد مخدر بین آنها وجود دارد. البته آنها از دید خودشان اصلا فکر نمی کنند که مصرف کننده مواد مخدر هستند، می گویند حشیش که مصرف گیاهی دارد و اعتیادآور نیست.

اگر بخواهم از دید خودم یک فرضیه داشته باشم به شما می گویم در دانشگاه های آزاد حومه پایتخت کشور عزیزمان ایران فعالیت های رسمی دانشجویی خیلی کم هست، من خودم با اینکه در دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران جنوب که از دانشگاه های مهم پایتخت کشور عزیزمان ایران است درس می خواندم و با اینکه در دانشگاه کانون تئاتر و شعر و سینما وجود داشت و فرزند هایی که از نظر عقیدتی و ظاهری هم مذهبی به نظر می رسیدند می آمدند و فعالیت می کردند، ولی در همان دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران جنوب هم قیمت فعالیت های رسمی فرزند ها در دانشگاه پایین بود. این کانون ها خودگردان بودند، ولی در دانشگاه های حومه پایتخت کشور عزیزمان ایران هیچ فضای رسمی خارج از فضای آکادمیک تحصیلی جهت فعالیت های فوق برنامه قانونی نبود.

ما با یکی، دوتا از فرزند ها تلاش کرده بودیم یک کانون فرهنگی شعر در دانشگاه رودهن راه بیندازیم و از همان طریق متوجه شدیم چند گروه تئاتر و موسیقی غیررسمی و زیرزمینی در دانشگاه فعالیت می کنند و همین غیررسمی بودن ها باعث می شود که دانشجویان در یک فضای غیرقابل بررسی با چیزهایی روبه رو شوند که خطرناکند.»

به گفته دانشجویان دانشگاه آزاد اول ماجرا همه با وید شروع می کنند، وید و بنگ که به مواد آرتیست ها مشهورند طرفدار زیادی بین فرزند هایی دارند که دلشان می خواهد روشنفکر باشند.

روزبه، از دانشجویان دانشگاه آزاد، می گوید: «وید کلا جنس گرانی هست، فرزند هنری ها دوستش دارند و می گویند در خلق اثر کمک می کند. خیلی از فرزند هنری هایی هم که معتاد می شوند، اصلا جهت همین گل، وید و اسید می زنند که ذائقه هنری ارزش جان بگیرد. اول از وید شروع می شود، اگر خیلی مایه دار باشید به کوکائین می رسید، ولی ته همه اش شیشه هست، ولی شما آن قدر که راحت می توانی بین فرزند ها وید پیدا کنی، اگر فشارت بیفتد نمی توانی یک شکلات از کسی بگیری، وید همه جا هست». روزبه اسید می زند و می گوید توهم طولانی اسید را دوست دارد، می گوید کمک می کند خوب نقاشی بکشد بس که توهمش را اوج می برد خودش را با ونگوگ اشتباه می گیرد.

تلاش ها جهت گفت وگو با مسئولان وزارت علوم همان طور که آینده نگری می شد با وجود آنکه قول مصاحبه داده بودند بی نتیجه ماند، ولی دکتر حمید ابراهیمی، روان دکتر و متخصص اعتیاد، راجع به دلایل گرایش دانشجویان به مواد مخدر اظهار کرد: «ژنتیک، سابقه وجود اعتیاد در خانواده، انتظار پیشرفت، عدم اعتمادبه نفس و پرسشها روان شناختی از دلایل مهم گرایش دانشجویان به سمت اعتیاد هست. مطابق آماری که ما داریم، حداقل ٤٠ درصد دانشجویان یک بار تجربه مصرف حشیش را داشته اند و گفتمان غالب در میان این دانشجویان به این سمت می رود که حشیش اعتیادآور نیست. از طرفی آمار اعتیاد بین دانشجویان پسر بیش از دختران هست، ولی مسئله دلواپس کننده این است که آمارها نشان از زیاد کردن دختران معتاد در دانشگاه ها دارد».

وی افزود: «در عنوان مصرف مواد مخدر معمولا آمار گویایی وجود ندارد و صحبت‏ها عموما براساس برآوردهایی است که از آمار رسمی مربوط به فوت ومیر ناشی از مصرف مواد مخدر یا تعداد افراد مراجعه‏ کننده به مراکز بازپروری یا کشف مواد مخدر و دستگیری‏های مربوط به آن، صورت می‏گیرد، ولی مسئله ای که وجود دارد سهل الوصول بودن مواد و دردسترس بودن آن هست، دانشجویان به آسانی آب خوردن و با پیک موتوری مواد را تهیه می کنند، این مسئله باعث می شود که احساس غرور و خودباوری پیدا کنند، دست پیداکردن به یک مسئله ممنوعه، آن هم به این راحتی باعث می شود که احساس رضایتمندی در میان جوانان ایجاد شود و از آن در گعد ه های دوستانه ارزش به عنوان زرنگی و باحال بودنشان نام ببرند.

از طرفی متأسفانه درحال حاضر میان بعضی از دانشجویان استفاده از مواد مخدر به نوعی باعث ایجاد شخصیت و کلاس هنری می شود، به خاطر همین است که بسیاری از آنها ترجیح می دهند هنرمندی معتاد به نظر برسند، درواقع اعتیاد هم مانند ریش بلند و لباس آشفته از ملزومات عده ای از آنهایی است که دوست دارند ادای هنرمندها را دربیاورند. جدا از این مسئله باید خاطرنشان کرد حدود دو درصد از دانشجویان نیز از بدو ورود به دانشگاه معتاد هستند و به عنوان ناقل اعتیاد در نظر گرفته می شوند».

اردیبهشت ماه سال گذشته احمد حاجبی، مدیرکل دفتر سلامت اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شیوع مصرف مواد مخدر در بین دانشجویان را ٢/٦ درصد عنوان کرده بود. هنوز آمار دقيقي راجع به میزان کم کردن یا زیاد کردن شمار دانشجویان معتاد اضافه نشده، مطابق آمار، بیشترین ماده مخدر مصرفی بین دانشجویان نیز گل و حشیش است و البته باید به این مواد اسید را نیز اضافه کرد.

اخبار اجتماعی – شرق

واژه های کلیدی: ایران | فرزند | معتاد | فعالیت | اعتیاد | دانشگاه | دانشگاه | دانشجویان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs